Medarbejdere

Anders Folmer Buhelt Ungdommens Røde Kors Anders Folmer Buhelt Ungdommens Røde Kors

Anders Folmer Buhelt

Direktør/ Executive director

  • Eksterne relationer
  • Kommunikation
  • Landsstyrelse
  • Personale
  • Strategi og ledelse
  • Økonomi
Tlf.: 28 95 66 27
E-mail.: anders@urk.dk
 Merete Røll Lærke ungdommens røde kors  Merete Røll Lærke Ungdommens Røde Kors

Merete Røll Lærke

Vicedirektør

  • Eksterne relationer
  • Chef for mentoring
  • Landsstyrelse
  • Personale og HR
  • Strategi og ledelse
  • Tværgående samarbejde
  • Økonomi
Tlf.: 50 99 90 41
E-mail.: merete@urk.dk
Rikke Friss Højland Ungdommens Røde Kors Rikke Friss Højland ungdommens røde kors

Rikke Friis Højland

Chef for ledelsessekretariatet

  • Administration
  • Betjening af direktion og landsstyrelse
  • Frivillig- og gæstemodtagelse
  • Koordinering af tværgående projekter
  • Strategi og ledelse
Tlf.: 28 95 66 47
E-mail.: rikke@urk.dk
 Katrine Damgaard ungdommens røde kors  Katrine Damgaard_ungdommens røde kors

Katrine Damgaard

Konsulent

  • Folkemøde
  • Landsmøde
  • Personale og HR
  • Fremtidsværksted
  • Ledelsesunderstøttelse
  • Tværgående udvikling
Tlf.: 24 21 90 29
E-mail.: katrine.damgaard@urk.dk
 Camilla Haslov ungdommens røde kors  Camilla Haslov_ungdommens røde kors

Camilla Kronborg Haslov

Kontorassistent

  • Medlemmer
  • Børneattester
  • Forsikring
E-mail.: camilla@urk.dk
Anna Jørgensen ungdommens røde kors Anna Jørgensen_ungdommens røde kors

Anna Jørgensen

Kontorassistent og HR-medarbejder

  • På barsel
E-mail.: anna@urk.dk
Sara Møller_ungdommens røde kors Sara Møller_ungdommens røde kors

Sara Møller

Kontorelev

  • Velkomst
  • Medlemmer
  • Indkøb
E-mail.: sara.m@urk.dk
Ninna Spange Bach Ungdommens Røde Kors Ninna Spange Bach Ungdommens Røde Kors

Ninna Spange Bach

Konsulent for mentoring

  • URK-Mentoring (Connect)
  • URK-Mentoring (Dit Rum)
  • URK-Mentoring (Dynamo)
Tlf.: 28 70 22 15
E-mail.: ninna@urk.dk
Marie Sander Rydzy ungdommens røde kors Marie Sander Rydzy ungdommens røde kors

Marie Sander Rydzy

Konsulent for mentoring

  • Børnetinget
  • URK-Mentoring (Frem i Lyset)
  • URK-Mentoring (Viadukt)
Tlf.: 28 95 66 05
E-mail.: marie@urk.dk
Sidsel_Faurholt_Ungdommens_Røde_Kors Sidsel Faurholt

Sidsel Faurholt

Konsulent for mentoring

  • HR og læring
  • URK-Mentoring (Frem i Lyset)
  • URK-Mentoring (Strøm)
Tlf.: 28 95 66 19
E-mail.: sidsel.faurholt@urk.dk
Karoline Blaabjerg_ungdommens røde kors Karoline Blaabjerg_konsulent_ungdommens røde kors

Karoline Blaabjerg

Konsulent for mentoring

  • Lektier Online
  • Ung På Linje/Ung Online
Tlf.: 28 95 66 50
E-mail.: karoline@urk.dk
Maibritt Moesgaard Thyssen ungdommens røde kors Maibritt Moesgaard Thyssen_ungdommens røde kors

Maibritt Moesgaard Thyssen

Student

Tlf.: 41 88 28 14
E-mail.: maibritt@urk.dk
Tomas Hemmer-Hansen ungdommens røde kors Tomas Hemmer-Hansen_ungdommens røde kors

Tomas Hemmer-Hansen

Chef for Fællesskaber

  • Ansvarlig for evaluering og dokumentation
  • Lektiecaféer
  • Programledelse - Frem i Lyset
  • Powerkids
Tlf.: 61 67 60 54
E-mail.: tomas@urk.dk
Nikoline Lind Sass-Petersen Ungdommens Røde Kors Nikoline Lind Sass-Petersen Ungdommens Røde Kors

Nikoline Svanholm Sass

Konsulent for fællesskaber

  • Børnecaféer på danske hospitaler
  • Ungecaféer på danske hospitaler
Tlf.: 28 95 66 09
E-mail.: nikoline.s@urk.dk
Julie Nordberg Gunst ungdommens røde kors Julie Nordberg Gunst ungdommens røde kors

Julie Nordberg Gunst

Konsulent for fællesskaber

  • På barsel
Tlf.: 28 95 66 46
E-mail.: julie@urk.dk
Sidsel Friis Kjærgaard ungdommens røde kors Sidsel Friis Kjærgaard ungdommens røde kors

Sidsel Friis Kjærgaard

Konsulent for fællesskaber

  • Programledelse - Plads til Livet
Tlf.: 28 95 66 15
E-mail.: sidsel@urk.dk
Mette Johannsen ungdommens røde kors Mette Johannsen_ungdommens røde kors

Mette Johannsen

Konsulent for fællesskaber

  • Klubber
  • Spilopperne
Tlf.: 61 33 39 21
E-mail.: mette.johannsen@urk.dk
 Kamilla Høtoft ungdommens røde kors  Kamilla Høtoft_ungdommens røde kors

Kamilla Høtoft

Konsulent for fællesskaber

  • HR og læring
  • Klubber
  • Lokale udviklingsråd
Tlf.: 41 40 49 44
E-mail.: kamilla@urk.dk
Henriette Lind Kelstrup ungdommens røde kors Henriette Lind Kelstrup_ungdommens røde kors

Henriette Lind Kelstrup

Konsulent for fællesskaber

  • Aktiviteter for børn af traumatiserede flygtninge
  • Den-Fri
  • Klubber
  • Opland
Tlf.: 29 80 02 07
E-mail.: henriette.lind@urk.dk
Kara Djurhuus_ungdommens røde kors Kara Djurhuus ungdommens røde kors

Kara Djurhuus

Chef for Lokal og global handlekraft

  • Internationale og nationale programmer og samarbejde
  • Strategi og ledelse
Tlf.: 50 85 53 53
E-mail.: kara@urk.dk
Thomas Rauff Krøyer ungdommens røde kors Thomas Rauff Krøyer_ungdommens røde kors

Thomas Rauff Krøyer

Konsulent for lokal og global handlekraft

Tlf.: 50 85 53 52
E-mail.: thomas@urk.dk
Ida Seest Dam ungdommens røde kors Ida Seest Dam_ungdommens røde kors

Ida Seest Dam

Konsulent for lokal og global handlekraft

  • 18+
  • Grønland
  • Sprint
Tlf.: 60 47 45 01
E-mail.: ida@urk.dk
logo_ungdommens røde kors amalie svane_ungdommens røde kors

Amalie Svane

Administrativ student

  • Administrativ understøttelse af Fællesskaber
  • Administrative opgaver, Aarhus
Tlf.: 31 42 28 29
E-mail.: amalie.svane@urk.dk
Ulla Lyndby Christensen ungdommens røde kors Ulla Lyndby Christensen ungdommens røde kors

Ulla Lyndby Christensen

Konsulent for lokal og global handlekraft

  • På barsel
Maiken Stadager Lassen ungdommens røde kors Maiken Stadager Lassen_ungdommens røde kors

Maiken Stadager Lassen

Konsulent for lokal og global handlekraft

  • Gademægling
  • HR og læring
  • Sprint
  • Ungeråd
Tlf.: 28 95 66 49
E-mail.: maiken@urk.dk
Mette Ina Jensen Ungdommens Røde Kors Mette Ina Jensen Ungdommens Røde Kors

Mette Ina Jensen

Konsulent for lokal og global handlekraft

  • Fællesværker
  • Programledelse - Frem i Lyset
Tlf.: 51 32 49 69
E-mail.: mette.jensen@urk.dk
Lasse Møller Hansen ungdommens røde kors Lasse Møller Hansen_konsulent_Ungdommens Røde Kors

Lasse Møller Hansen

Konsulent for lokal og global handlekraft

  • Aktiviteter på døgninstitutioner
  • Fællesværker
  • Plexus
  • Sprint
Tlf.: 41 88 28 24
E-mail.: lasse@urk.dk
Halfdan Winther Hasler ungdommens røde kors Halfdan Winther Hasler_ungdommens røde kors

Halfdan Winther Hasler

Konsulent for lokal og global handlekraft

  • Fundraising
  • Lokale udviklingsråd
  • Unge på Flugt
Tlf.: 22 80 45 25
E-mail.: halfdan@urk.dk
Titte Obelitz Søe ungdommens røde kors Titte Obelitz Søe_ungdommens røde kors

Titte Obelitz Søe

Konsulent for lokal og global handlekraft

  • Digital platform (www.red-y.org)
  • Internationalt arbejde
  • Mellemøsten
  • Zimbabwe/Malawi
Tlf.: 28 30 51 28
E-mail.: ts@urk.dk
Camilla Nielsen-Englyst_ungdommens røde kors Camilla Nielsen-Englyst ungdommens røde kors

Camilla Nielsen-Englyst

Konsulent for lokal og global handlekraft

  • Europæisk samarbejde
  • Internationalt arbejde
  • Leadership Academy
  • Lærings- og træningsaktiviteter
Tlf.: 29 72 31 45
E-mail.: camilla.englyst@urk.dk
Maj Vestergaard Navntoft ungdommens røde kors Maj Vestergaard Navntoft ungdommens røde kors

Maj Vestergaard Navntoft

Konsulent for lokal og global handlekraft

  • På barsel
Amalie Smistrup ungdommens røde kors Amalie Smistrup ungdommens røde kors

Amalie Smistrup

Student

  • Digital platform (www.red-y.org)
E-mail.: amalie.smistrup@urk.dk
Stine_Ullum_Ungdommens_Røde_Kors

Stine Ullum

Student

  • Grønland
Tlf.: 28956614
E-mail.: stine.ullum@urk.dk
Louise Graabæk ungdommens røde kors Louise Graabæk_ungdommens røde kors

Louise Graabæk

Student

  • 18+
  • Dialogskaberne
E-mail.: louise.graabaek@urk.dk
Line Holten Sichmann Ungdommens Røde Kors Line Holten Sichmann ungdommens røde kors

Line Holten Sichmann

Kommunikations- og fundraisingchef

  • Community management
  • Content marketing
  • Mediesamarbejder
  • Mobilisering og engagementskommunikation
  • PR og community management
  • Presse, omdømme og branding
  • Public Relations og kampagner
  • Strategi og ledelse
Tlf.: 42 72 82 99
E-mail.: line@urk.dk
Nicoline Buron Ungdommens Røde Kors Nicoline Buron Ungdommens Røde Kors

Nicoline Buron

Kommunikationskonsulent

  • Ferielejr og wekendlejr
  • Komm.rådgivning og eksekvering
  • Mentorindsamling
  • Plads til Livet
  • Relationsansvarlig
  • SoMe og community management
  • Storytelling
  • URK-Mentoring
Tlf.: 28 95 66 26
E-mail.: nicoline@urk.dk
Marie Capion Ungdommens Røde Kors Marie Capion Ungdommens Røde Kors

Marie Capion

Kommunikationskonsulent

  • En Hjælpende Hånd
  • Kampagner
  • Komm.rådgivning og eksekvering
  • Lektier Online
  • SoMe og community management
  • Storytelling og kreativt indhold
  • urk.dk
Tlf.: 30 42 08 47
E-mail.: marie.capion@urk.dk
Anne Splittorff_ungdommens røde kors Anne Splittorff_ungdommens røde kors

Anne Splittorff

Kommunikationskonsulent

  • Fællesværker
  • Hjem til alle
  • Internationale projekter
  • Klubber
  • Let’s Relate-aktiviteter
  • Mærkesager og kampagner
  • PR og SoMe
  • Sprint
  • Storytelling, komm.rådgivning og eksekvering
Tlf.: 26 36 57 75
E-mail.: anne.s@urk.dk
Stine_Holm_Andersen_Ungdommens_Røde_Kors Stine Holm Andersen_Grafisk student_Ungdommens Røde Kors

Stine Holm Andersen

Grafisk student

  • Grafiske skabeloner
  • Rådgivning og eksekvering
  • Udvalgte grafiske opgaver
E-mail.: stine.andersen@urk.dk
Lene Mikkelsen Ungdommens Røde Kors_Lene Mikkelsen_fundraising

Lene Mikkelsen

Donations- og bidragsansvarlig

  • på orlov
Tlf.: 23 95 32 30
E-mail.: lene@urk.dk
Sidsel Nybo Andersen ungdommens røde kors Sidsel Nybo Andersen_ungdommens røde kors

Sidsel Nybo Andersen

Erhvervsfundraiser

  • Kommercielle partnerskaber
  • En Hjælpende Hånd
  • Juletræsambassadører
  • Velgørenhedsauktioner
Tlf.: 24 20 68 60
E-mail.: sidsel.andersen@urk.dk
Jon Falkenberg Jonsen ungdommens røde kors Jon Falkenberg Jonsen_ungdommens røde kors

Jon Falkenberg Jonsen

Erhvervsfundraiser

  • Virksomhedspartnerskaber
  • Eksterne relationer
  • Business 2 Business
Tlf.: 61 30 62 09
E-mail.: jon@urk.dk
Trine Johst Vammen ungdommens røde kors Trine Johst Vammen_ungdommens røde kors

Trine Johst Vammen

Event- og frivilligfundraiser

  • Events
  • Frivilligfundraising
Tlf.: 41 88 28 00
E-mail.: trine.vammen@urk.dk
Rikke Præstgaard_ungdommens røde kors

Rikke Præstgaard Møller

Konsulent

  • Online fundraising
  • Kampagner
Tlf.: 41 88 28 25
E-mail.: rikke.p@urk.dk
Birgitte Bøgh Normann Gade ungdommens røde kors Birgitte Bøgh Normann Gade_ungdommens røde kors

Birgitte Bøgh Normann Gade

Konsulent

  • Dokumentation (URK.reg.)
  • Evaluering
Tlf.: 30 25 89 32
E-mail.: birgitte@urk.dk
Alexander Stevns Jensen ungdommens røde kors Alexander Stevns Jensen_ungdommens røde kors

Alexander Stevns Jensen

Student

  • Fodbold for Venskaber
  • Røde Kors-indsamling
  • Indsamlinger
Tlf.: 28 19 86 44
E-mail.: alexander@urk.dk
Philip_ungdommens røde kors

Philip Hadberg

Student

  • Røde Kors-indsamling
Tlf.: 28 95 66 01
E-mail.: philip.hadberg@urk.dk
URK_logo URK_logo

Anne-Sophie Fioritto Thomsen

PR-koordinator

  • En Hjælpende Hånd
Tlf.: 41 88 28 28
E-mail.: anne-sophie.f@urk.dk
URK_logo URK_logo

Soffie Zandra Greve

Fundraising-koordinator

  • Velgørenhedsauktioner
E-mail.: soffie.z@urk.dk
Aamer Ahmad_Ungdommens Røde Kors Aamer Ahmad_bogholderi_ungdommens røde kors

Aamer Ahmad

Økonomichef

  • Strategi og ledelse
  • Systemer
  • Økonomistyring
Tlf.: 27 79 68 61
E-mail.: aamer@urk.dk
Anders Due-Boje ungdommens røde kors Anders Due-Boje_ungdommens røde kors

Anders Due-Boje

Systemadministrator

  • IT
E-mail.: anders.due-boje@urk.dk
Stine Ringgaard_ungdommens røde kors Stine Ringgaard_ungdommens røde kors

Stine Ringgaard

Bevillings- og projektkoordinator

  • Projektøkonomi
E-mail.: stine.ringgaard@urk.dk
Merete_Ungdommens_Røde_Kors Merete Andersen_Bogholderi_Ungdommens Røde kors

Merete Andersen

Bogholder

  • Bogholderi
Tlf.: 28 95 66 58
E-mail.: merete.andersen@urk.dk
URK_logo

Lars Valstrøm

Bogholderassistent

  • Bogholderi
E-mail.: lars@urk.dk
Anders_Jensen_Ungdommens_Røde_Kors

Anders Jensen

Udviklingskonsulent

E-mail.: anders.jensen@urk.dk
Rebecca_ungdommens røde kors Rebecca_ungdommens røde kors

Rebecca Toftgård Laursen

Evalueringspraktikant

E-mail.: rebecca.t@urk.dk
Ditte_ungdommens røde kors Ditte_ungdommens røde kors

Ditte Rudbeck Kamper

International praktikant

E-mail.: ditte.r@urk.dk
Maria_ungdommens røde kors Maria_ungdommens røde kors

Maria Lagoni Grube Andersen

International praktikant

E-mail.: maria.l@urk.dk
Ida_ungdommens røde kors Ida_ungdommens røde kors

Ida Kristine Sand

Praktikant

E-mail.: ida.k@urk.dk
Charlotte_ungdommens røde kors Charlotte_ungdommens røde kors

Charlotte Søndergaard

Praktikant

E-mail.: charlotte.s@urk.dk
Sofie_ungdommens røde kors Sofie_ungdommens røde kors

Sofie Jarlstrøm Clausen

Praktikant

E-mail.: sofie.j@urk.dk
Frederikke_ungdommens røde kors Frederikke_ungdommens røde kors

Frederikke Bothe

Praktikant

E-mail.: frederikke.b@urk.dk
Rikke_ungdommens røde kors Rikke_ungdommens røde kors

Rikke Josefine Klitgård

Praktikant

E-mail.: rikke.j@urk.dk
Dorthe_ungdommens røde kors Dorthe_ungdommens røde kors

Dorthe Dalstrup Jakobsen

Praktikant for fællesskaber og lokalmobilisering

  • Lokale udviklingsråd
  • Ferielejr
  • Weekendlejr
Tlf.: 28 95 66 24
E-mail.: dorthe.d@urk.dk
Astrid_ungdommens røde kors Astrid_ungdommens røde kors

Astrid Andrea Schultz

Praktikant

E-mail.: astrid.a@urk.dk
URK_logo URK_logo

Caroline Fogt Hjorth

Praktikant

E-mail.: caroline.f@urk.dk
Linette_ungdommens røde kors Linette_ungdommens røde kors

Linette Drejer

Praktikant

  • URK-Mentoring (Dynamo)
Tlf.: 28 95 66 56
E-mail.: linette.d@urk.dk
Mathilde_ungdommens røde kors Mathilde_ungdommens røde kors

Mathilde Neldeborg

Praktikant

E-mail.: mathilde.n@urk.dk
Liv_ungdommens røde kors Liv_ungdommens røde kors

Liv Greve Ejlersen

Praktikant for ungecaféer og børnecaféer

E-mail.: liv.g@urk.dk
Nina_ungdommens røde kors Nina_ungdommens røde kors

Nina Amalie Sørensen

Praktikant

E-mail.: nina.a@urk.dk