Potentialerne er soleklare at få øje på
Der er plads til humoren og rum for fornøjelsen, når arrangementer afholdes i projekt Solskinsunge i Tingbjerg. Senest har events som gokart og Champions League på storskærm bidraget til at skabe et fælles ståsted for de unge fra 9. klasse på Tingbjerg skole.
Af Joanna Eriksen, maj 2010
Døren går op, til en masse unge potentialer. Vi er taget ud på Tingbjerg skole igen for at fortælle om næste aktivitet. Læreren beder os om at gøre det kort, fordi han skal nå at give lektier for, som godt kan være en krævende opgave, når klokken er 5 min i ’fri fra skole’.
Gokart for både piger og drenge
Vi fortæller dem om det forestående gokartarrangement, som der fra dag et har været stor efterspørgsel på, og mange har allerede tilmeldt sig. Det viser sig at være et arrangement, som både appellerer til drengene og pigerne, for på dagen mødte 18 forventningsfulde unge op – og cirka halvdelen er piger.
At transportere en flok unge mennesker med maksimalt energiniveau til Amager kan i alt beskedenhed beskrives som yderst krævende, men Salman fra frivilliggruppen klarede det suverænt.
På eventcenteret bliver vi modtaget af en dygtig medarbejder med officer baggrund. Han forstår at råbe højt og får hele flokken til at sidde musestille, idet kravet for deltagelse er, at man forstår sikkerhedsreglerne, der gælder på banen.
Fra sløv start til succes med storskærm
Projektet kan uden at overdrive siges at have haft en noget sløv start. Det var vanskeligt at få de unge til at deltage i aktiviteterne. Årsagen kan være, at de unge ikke var sikre på hvad projektet gik ud på, og hvilken motivation der lå bag. Efter meget tålmodighed fra de frivilliges side, lader dette dog til at være ’sivet ind på lystavlen’ for de fleste.
Arrangementet med Champions League kamp på storskærm, snacks og sodavand, viste sig at være så populært, at selv unge fra Tingbjerg som ikke gik i 9. klasserne deltog, og gjorde det til en mindeværdig aften.
Mødet med de unge og deres personligheder har gjort det helt umuligt at beholde det medieskabte billede af Tingbjergs ungdom. Efter at have oplevet at de holder døren for én og byder på bolsjer, så er potentialerne ’soleklare’ at få øje på.
Der er plads til humoren og rum for fornøjelsen, når vi igen får det privilegium, at mødes med vores potentialer, næste gang til bueskydningskonkurrence ude i det fri!











