Et forbillede fra Nørrebro
Siden skuespiller Özlem Saglanmak blev færdig fra Statens Teaterskole i 2006 har hun haft travlt, men alligevel har hun fundet tid til at gøre en forskel for børnene i Ungdommens Røde Kors.
Af Nina Karlshøj Peitersen, november 2008
Mørket er så småt ved at sænke sig over Rabarberlandet, et boligsocialt projekt på Blågårds Plads. Røde KorsRabarberlandets pigeklub for piger mellem syv og tolv år, skal have besøg af Özlem Saglanmak, der er skuespiller.
"Hvis jeg kan være med til det hjælpe, er det en lille ting for mig at gøre, der forhåbentligt kommer noget rigtigt godt ud af, siger den 27-årige skuespiller.
Inspiration for pigerne
Otte piger sidder bænket rundt om et stort bord og snakker og fniser. Da Özlem kommer ind, bliver der stille, men kun et meget kort øjeblik. Bladet bliver taget fra munden, og mange spørgsmål fyger igennem luften. De frivillige tysser på pigerne og beder dem tale én af gangen. En pige spørger Özlem, om det virkeligt er hende, der er skuespilleren? Det spørgsmål gjorde stort indtryk på Özlem:
"Måske de havde et mere glamourøst billede af en skuespiller. Jeg håber, at mit besøg kan inspirere pigerne til, at man kan blive hvad som helst, hvor som helst.", siger Özlem
Özlem Saglanmak er selv vokset op på Nørrebro og bor der stadig. Hun har en tyrkisk baggrund og har altid vidst, hun gerne ville være skuespiller.
Rikke Løber-Meincke, der er frivillig i pigeklubben igennem Ungdommens Røde Kors siger:
"Det er vigtigt for pigerne, at møde en skuespiller som Özlem, en som også har en anden etnisk baggrund end dansk og også bor på Nørrebro. Jeg tror det er rigtigt, rigtigt godt, at de her piger kan se, hvad man også kan blive og møde en, der kan være et forbillede for dem", siger Özlem.
En glad ambassadør
Özlem Saglanmak mener, at Ungdommens Røde Kors gør en kæmpe indsats i arbejdet med udsatte børn og unge
"Jeg synes det er vigtigt, at der bliver taget hånd om udsatte børn og unge, som ikke kommer fra ressourcestærke omgivelser. Det er vigtigt, at de får en chance fra en tidlig alder, og at der er nogle mennesker, der vil hjælpe dem,” siger hun.
Jeg håber, at jeg kan skabe noget positiv opmærksomhed om Ungdommens Røde Kors, og det arbejde som organisationen laver, så der bliver sat fokus på, at der er brug for støtte på Nørrebro og andre socialt udsatte områder, og at der er brug for flere frivillige, siger Özlem Saglanmak.










